Tüp Bebek - Dr. Tamer EREL

Tüp Bebek

Ana Sayfa / Tüp Bebek

Çiftlerin hayal ettikleri bebeklerine kavuşabilmesi gebeliğin gerçekleşmesi çok doğal ama bir o kadar karmaşık bir süreçtir. Kadında sağlıklı yumurta üretimi, erkeğin kaliteli sperm üretim, spermin yumurtaya ulaşmasını sağlayan fallop tüplerinin durumu, spermin yumurtayı döllemesi ve döllenen yumurtanın rahimde tutunabilmesi bu doğal ama karmaşık süreci etkileyen başlıca faktörlerdendir. Sağlıklı gebelik ve doğum sürecinin önündeki en büyük engel vücudun üreme işlevini yerine getirememesi sonucu oluşan kısırlık (infertilite) durumudur. Kısırlık ihtimali yaş ilerledikçe artmaktadır ve tek bir nedene bağlı olabileceği gibi hem kadın hem erkekte birkaç nedene bağlı olarak gelişebilir.

Kısırlık sorunu yaşayan tüm çiftler tüp bebek tedavisinden faydalanabilir. Tüp bebek tedavisi doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftler için anneden alınan yumurta hücresi ile babanın sperm hücrelerinin kadın üreme sisteminin dışında laboratuvar ortamında bir araya getirilerek içlerinden bir spermin yumurtayı döllemesini sağlayarak embriyo elde etme işlemine verilen addır. Elde edilen embriyo anne rahmine yerleştirilerek anne adayının hamile kalması sağlanır. Tüp bebek tedavisi kadınlarda 45 yaşına kadar uygulanabilmektedir. Tüp bebek işleminin başarılı olması farklı faktörlere bağlıdır, ama yaş oranlarına göre 40 yaş sonrası tüp bebek tedavisinin başarı oranının %15-20lere düştüğü görülmektedir.

Tüp bebek tedavisinin tüm aşamaları ile ilgili detaylı bilgi için sayfamızı ziyaret ediniz.

Tüp bebek tedavisinin başarısına etki eden tüm faktörler ve detaylar için sayfamızı ziyaret ediniz.

Kadının yumurtalığından alınan yumurtanın saklanarak ileride kullanılmak üzere vitrifikasyon yöntemi ile dondurulması işlemidir. Bu işlemde yumurtalar yasalar uyarınca 5 yıl boyunca -196 derecede muhafaza edilebilir.