Menopoz - Dr. Tamer EREL

Menopoz

Ana Sayfa / Menopoz

Menopoz kadınlarda ilerleyen yaşlarda östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak başlayan doğal bir süreçtir. Son adet kanamasının üzerinden -adet olmadan- 1 yıllık süre geçtikten sonra menopoz tanısı koyulur. Dünya genelinde ortalama menopoza girme yaşı 51 iken, ülkemizde bu sayının 47 yaşa kadar düşebildiği görülmektedir. Menopoz dönemi üç döneme ayrılmaktadır:

Menopoz belirtileri ile ilgili tüm detaylar için sayfamızı ziyaret ediniz.

Semptomları olan kadınlarda şikayetlerin hafifletilmesi ve kişinin hayat kalitesinin artırılması amacıyla hormon tedavileri uygulanmaktadır. Bu tedavi aynı zamanda menopoz döneminde oluşan riskleri de ortadan kaldırır. Bu amaçla menopoz döneminde azalan ve yetersiz kalan hormonları yerine koymak için hormon replasman tedavisi (HRT) uygulanmaktadır. Bu tedavide östrojen veya östrojen ve progesteron içeren ilaçlar kullanılmaktadır. HRTnin yanı sıra vajinal kuruluğun önlenmesi için vajinal östrojen kremler, düzenli beslenme ve egzesiz rutini tamamlayıcı tedavi yöntemlerindendir.

Erken menopoz 40 yaşından önce adetin sonlanmasıyla meydana gelmektedir. Erken menopoz teşhisi konan kadınlara menopoz dönemi sorunlarını yaşamamaları için 50 yaşına kadar doğal süreci taklit edecek ilaçlar verilmektedir. Erken menopoz riskini düşürmek için doğum yapmış olmak, beslenme ve yaşam tarzına dikkat etmek, sigaradan uzak durmak, kiloyu dengede tutmak, sağlıklı bir çevrede yaşamak önem arz etmektedir.