Homeopati

Ana Sayfa / Homeopati

Homeopati, dünya genelinde kullanılmakta olan doğal, yan etkileri olmayan bütüncül bir altenatif tıbbi yöntemdir. Homeopati sözcüğü, “benzer” anlamına gelen homeos ve “acı, ızdırap” anlamına gelen pathos sözlerinden türetilmiştir. “Benzerler benzerleri tedavi eder.” prensibine dayalıdır. Bundan kasıt, bir hastalığa dair belirtileri ortaya çıkaran maddelerin çok düşük dozlarda hastaya verilmesiyle vücudun kendi mekanizmalarını harekete geçirerek iyileşme sürecini başlatmasını sağlamaktır. Homeopati sadece rahatsızlık gösteren bölgeyi iyileştirmeyi hedeflemez. Homeopati tedavisinde amaçlanan bir hastalık belirtilerini ortadan kaldırmaktan çok vücudun o hastalık dışında bütünsel şekilde iyileşmesini sağlamaktır.

Homeopati tedavisi tek seferlik tedavi prensibiyle her yaştan hastaya uygulanabilir. Bu tedavi yönteminde kullanılan ilaçlar tamamen doğal kaynaklardan elde edilir. Bu ilaçlar özel eczacılık yöntemleriyle hazırlanmaktadır. Homeopatik ilaçlar tablet, sıvı, toz ve krem formunda bulunabilir. Homeopati tedavisi her türlü fiziksel rahatsızlıkta, ciddi kronik hastalıklarda, ruhsal bozukluklarda destek amaçlı, ilaç yan etkilerini azaltmak ve kişinin iyileşme gücünü desteklemek ve tedavi amaçlı kullanılabilir. Homeopati tedavisinde klasik tıbbi muayenede olduğu üzere hastalık belirtileri sorulurken hastanın bütüncül sağlık durumunu etkileyen yaşam tarzına, sağlık geçmişine ve ruh durumunun tespitine yönelik de sorular sorulmaktadır.

Homeopati tedavisi 250 yılı aşkın süredir dünya genelinde kullanılagelmektedir. Nadiren yan etkileri görüldüğü için yetişkinlerin yanı sıra çocuklarda, hamile kadınlarda ve emziren annelerde kullanılabilir. Bu bakımdan, gebelik, doğum ve emzirme döneminde güvenle kullanılan ve hızlı etkiler yaratan bir alternatif tıbbi tedavidir.

Modern dünyada bireyler sağlıkları konusunda giderek daha da bilinçlenmektedirler. Artık çoğu insan hastalıklara sadece belirtilerinin ortadan kaldırılması yöntemiyle uzun vadede çözüm bulunamayacağının farkındadır. İşte bu noktada, bireyler fiziksel ve ruhsal anlamda daha sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edebilmek için bilinçli seçimler yapmaya yönelik danışmanlık almaya ihtiyaç duyabilmektedirler. Bu noktada, devreye sağlık koçları girmektedir.

Psikolojik danışmanlık desteği, her yaştan bireyin hem kişisel hayatlarına hem de diğer insanlarla ilişkilerine odaklanarak onların yaşam kalitelerini artırmalarına yardımcı olmaktadır. Bireyler hayatlarının farklı dönemlerinde günlük stres ve bağlı bulundukları aile, okul, iş ve diğer insan gruplarında yaşadıkları sorunlar nedeniyle kendilerini endişeli hissedebilirler. Bu gibi durumlarda psikolojik danışmanlık desteği almak bireyin fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığını iyileştirerek stresli durumlarla başa çıkma direncini ve motivasyonunu artırmaktadır. Aynı zamanda, bu destek sayesinde olası önemli psikolojik belirtiler tespit edilerek önleyici tedbirlerle bireyin daha büyük bir çıkmaza girmesi engellenebilmektedir.