Genital Lazer - Dr. Tamer EREL

Genital Lazer

Ana Sayfa / Genital Lazer

Çoğunlukla 40 yaş üstü kadınlarda görülen ve mesane üzerinde kontrol kaybı anlamına gelen idrar kaçırma sorununa yönelik çözümlerden biri lazer tedavisidir. Kadınlarda görülen idrar kaçırma sorununun başlıca nedenleri arasında zor doğumlar, menopozun başlamasıyla birlikte azalan östrojen, idrar yolu enfeksiyonları, genital organlarda sarkma, pelvik kaslarının zayıflaması, fazla kilo, genetik yapı, bazı sinir sistemi hastalıkları, diyabet ve sigara kullanımı olabilir. Sonuç olarak, bağ dokunun gevşemesiyle idrar kaçırma tetiklenmektedir.

Lazerle genital sıkılaştırma yöntemi genital bölgede zaman ve yaşlanmaya bağlı olarak gelişen sarkma, gevşeme, kırışıklıklara ve genital dış ve iç dudakların büyüklüğünü azaltmaya yönelik kullanılmaktadır. Bahsi geçen estetik sorunların giderilmesiyle hem kadın hem de erkek için cinsel uyarılmayı ve cinsel hazzı artırmaya, orgazmı kolaylaştırmaya ve idrar kaçırma sorununu tedavi etmeye de yardımcı olmaktadır.

Genital bölgenin bir diğer adı vulvadır. Genital cilt hastalıklarına oldukça sık rastlanmaktadır. Bu hastalıklardan bazıları bulaşıcı olabilmektedir. Bu genital cilt hastalıkları kronik hale gelmişse bağışıklıkla ilgili bir sorun söz konusu olabilir.

Genital bölgede gebelik sonrası ya da doğum kontrol hapı kullanımı, polikistik over sendromu ve bazı hormonal sorunlar nedeniyle kararma meydana gelebilmektedir. Bu kararmalar estetik olarak kişide rahatsızlık yaratabilir. Bu durumda, çoğunlukla lazer ile genital beyazlatma işlemi uygulanabilmektedir. Burada unutulmaması gereken husus, işlem yapılmadan önce kararmaya sebep olan faktörlerin giderilmesidir.

Tekrarlayan enfeksiyonlar çoğu kadının hayat kalitesini olumsuz etkilemekte ve daha ciddi hastalıklar için zemin hazırlayabilmektedir. Çoğu jinekolojik rahatsızlığın tedavisinde cerrahi yöntemlere alternatif olan lazer tedavisi, tekrarlayan genital enfeksiyonlar ve mantarların tedavisinde kullanılabilmektedir.

Halk dilinde “rahim ağzı yaraları” olarak bilinen servisit, rahim ağzı dokusunun iltihaplanması durumudur ve oldukça sık karşılaşılan bir jinekolojik sorundur. Bu yaralar genital bölgede pembe ve şiş yara şeklinde görülmektedir. Başlıca nedenleri arasında enfeksiyonlar, sık cinsel ilişki, sık doğum, tampon kullanımı, hormonal değişikliler ve bazı kimyasal ürünlere verilen reaksiyon bulunabilir. Belirtileri arasında anormal vajinal akıntı ve yaranın büyüklüğüne bağlı olarak kanama, kaşınma, vajinada yanma, ilişki esnasında ağrı, ilişki sonrasında kanama, idrar yaparken yanma ve bel ağrısı bulunmaktadır.

İç ve dış dudaklar, klitoris, vajinanın girişi vestibulm ve kızlık zarını içeren dış genital bölgede ağrılar meydana gelmesi durumu vulvodini olarak adlandırılmaktadır. Her yaşta meydana gelebilen bu ağrılar sürekli olabileceği gibi dönemsel de olabilmektedir. Zonklayıcı, iğneleyici, batma veya yanma şeklinde tarif edilen bu ağrılar hayat kalitesini oldukça olumsuz yönde etkilemektedir. Kaşıntı ve şişme gibi belirtiler de söz konusu olabilir. Sürekli olarak yaşanmaları halinde ikili ilişkileri olumsuz yönde etkilemekte, cinsel ilişki isteğini azaltmakta ve morali bozarak depresyona sebebiyet verebilmektedir.

Genital estetik tedavileri vulva bölgesinin görünümü ve işlevini iyileştirmeye yönelik yapılan prosedürlere verilen genel addır. Genital bölgelerdeki yapısal bozukluklarda, cinsel faaliyet bozukluklarında, doğuma bağlı vajen genişlemesi ve sarkmalarında, idrar kaçırma sorunlarında, genital bölge koyulaşmalarında, genital bölgede buruşma ve cilt sarkması gibi sorunlar baş gösterdiğinde genital estetik tedavileri tercih edilebilmektedir. Vajinanın daraltma, iç dudak estetiği, doğuma bağlı kötü izlerin ve klitoris üzeri katlanmaların düzeltilmesi için cerrahi operasyonlar yapılırken vajen daraltma ve sıkıştırma, vajinal gençleştirme, büyük dudak sıkıştırma, küçük dudak sıkıştırma, genital cilt rengi açma, idrar kaçırma problemlerinin düzeltilmesi ve genital siğil tedavisi için lazer teknolojisine başvurulmaktadır.

Siğiller deri üstünde ya da mukozaya yerleşen insan papilloma virüsünün (HPV) sebep olduğu bir enfeksiyon sonucunda oluşmaktadır. Ellerde, ayaklarda, yüzde, genital ve anal bölgede ortaya çıkabilirler. Bazen ağrı, kaşıntı ya da kızarıklık gibi şikayetlere de neden olurlar. Siğil tanısı detaylı bir muayene ile konabilir. Gerekli görülen durumlarda cilt nodüllerinden bir doku örneği alınarak laboratuvarda incelenmesini istenebilir. Ek olarak siğile sebep olan virüsün tespitine yönelik testler de yapılabilir.